Image

Data publikacji:
09.08.2024 / 12:50

Korzyści jazdy rowerem

W związku z kampanią promującą transport niskoemisyjny w ramach projektu „Postaw na rower – inwestycje w infrastrukturę transportu rowerowego na terenie gminy Wolsztyn”, przedstawiamy kilka argumentów, dlaczego warto przesiąść się na rower.

Czas

Rower jest wręcz idealnym środkiem transportu służącym do zaspokajania większości potrzeb transportowych w mieście. Średnia prędkość poruszania się typowego rowerzysty – 15-20 km/h jest tylko nieco niższa, niż poruszającego się w cyklu miejskim samochodu, a w związku z tym czas podróży jest tylko nieznacznie wyższy, jednakże w warunkach kongestii transportowej oraz przy wysokiej dostępności stojaków dla rowerów (a ograniczonej dostępności miejsc parkingowych dla aut) i dopuszczeniu do ruchu po ulicach jednokierunkowych w przeciwnym kierunku, rower staje się bezkonkurencyjny.

Pieniądze

Zamiana samochodu na rower ma swoje ekonomiczne uzasadnienie. Przemieszczanie się rowerem ma niebagatelny wpływ na ograniczenie wydatków związanych z użytkowaniem samochodu. Kiedy auto stoi w garażu lub na parkingu, nie występują koszty paliwa, płynów eksploatacyjnych, drobnych napraw, mandatów 😊 itp., unikniemy również opłat za miejsca postojowe w strefie płatnego parkowania.
Różnorodność
Jazda na rowerze daje nam ten przywilej, że możemy dowolnie modyfikować sobie trasy dojazdu w docelowe miejsce. Rowerem przejedziesz tam, gdzie autem nie jest to możliwe. Kiedy wybierzesz poranny przejazd między blokami lub uliczką z zakazem ruchu dla pojazdów mechanicznych, popołudniu dla relaksu możesz wybrać przejazd np. przez parki z krótkim postojem na łonie natury. Połączenie przyjemnego odpoczynku z pożyteczną jazdą.

Nastrój

Pomimo, że początki mogą być trudne, to z pewnością jazda na rowerze będzie przynosić nam radość i wywoływać uśmiech na twarzy. Podczas aktywności rekreacyjnych i sportowych wydzielają się endorfiny, czyli tzw. hormony szczęścia, co nie ma miejsca kiedy stoimy samochodem w korku w zatłoczonym mieście.

Sylwetka i kondycja

Jazda na rowerze wypływa na naszą sylwetkę oraz poprawę kondycji. Jest też znakomitym sposobem na wzmocnienie poszczególnych partii mięśni. Kondycyjnie jest również bardzo dobrym treningiem dla naszego serca. Podczas rytmicznej, równostajnej jazdy pobudzamy układ krążenia i zmuszamy do wydajniejszej pracy co wpływa na lepsze dotlenienie wszystkich narządów.

Ekologia i zdrowie

Rezygnacja z indywidualnego transportu samochodowego na rzecz zeroemisyjnego transportu rowerowego przyczynia się do zmniejszenia ilości spalanych paliw w silnikach samochodowych, a tym samym pozwala na ograniczenie stopnia zanieczyszczenia powietrza atmosferycznego.
Ograniczenie emisji spalin samochodowych i hałasu komunikacyjnego, wynikające ze zmniejszenia się indywidualnego ruchu samochodowego skutkować może pozytywnymi zmianami środowiskowymi – mniejszym poziomem zanieczyszczenia powietrza i zakwaszenia gleb, mniejszym ryzykiem zachorowań, itp. – i jest jednym ze sposobów ograniczenia negatywnych zmian w zakresie ocieplenia klimatu.
Idąc dalej, zmniejszenie zawartości szkodliwych substancji w powietrzu zapobiegać może wystąpieniu charakterystycznych dla takiego zjawiska chorób, m.in. zapalenia górnych dróg oddechowych, chorób alergicznych, astmy, nowotworów płuc, gardła i krtani. W związku z tym ograniczenie zanieczyszczenia powietrza przyczynić się może do zmniejszenia poziomu czynników szkodliwych w nim występujących, co z kolei przełożyć się może na ogólną poprawę stanu zdrowia społeczeństwa.

12 kwietnia 2018 roku Zgromadzenie Ogólne Narodów Zjednoczonych przyjęło jednogłośnie rezolucję A/RES/72/272, która ustanowiła dzień 3 czerwca Międzynarodowym Dniem Roweru. Dołącz do grona osób świętujących w tym dniu – przesiądź się na rower w życiu codziennym, oszczędzając swój czas i pieniądze, dbając przy tym o środowisko oraz zdrowie swoje i innych.